STROPY NA BELCE SPRĘŻONEJ - STROP MASTER - INFORMACJE

SYSTEM STROPOWY MASTER

  • BELKA SPRĘŻONA STRUNOBETONOWA
  • WIĘKSZA ROZPIĘTOŚĆ NIŻ TERIVA
  • MNIEJ ŻEBER ROZDZIELCZYCH NIŻ W TERIVIE
  • WIĘKSZA WYTRZYMAŁOŚĆ NIŻ TERIVA
  • SŁABE PARAMETRY DŹWIĘKOIZOLACYJNE
  • CZASOCHŁONNY MONTAŻ
  • MOŻLIWE ZARYSOWANIA I KLAWISZOWANIE

Głównymi elementami stropów gęstożebrowych są elementy prefabrykowane - pustaki i belki (żebra). W stropach MASTER mamy do czynienia z technologią nieco bardziej zaawansowaną niż w przypadku stropów gęstożebrowych typu TERIVA. Technologia sprężonego betonu bowiem znacznie poprawia parametry stropów gęstożebrowych. Mimo że zasada montażu tego rodzaju stropu jest bardzo zbliżona do TERIVY, ma jednak nad nią pewne przewagi.

CZY AKUSTYKA STROPU JEST NAPRAWDĘ TAK WAŻNA?

Ten parametr odpowiada za dźwięki, które przedostają się między kondygnacjami budynku. Chyba nikt nie lubi, jak nam się skacze „nad głową”, dlatego lepiej zainwestować w strop o wysokim poziomie dźwiękoizolacyjności. Pamiętajmy o tej właściwości wybierając rozwiązanie dla siebie. I niech nas nie zwiodą niewielkie różnice. Zaledwie 6 dB daje nam bowiem podwojenie hałasu i dużo mniejszy komfort!

Dlatego prezentujemy tabelę, porównującą akustykę wybranych systemów stropowych, na podstawie niezależnych, profesjonalnych badań, wykonanych przez dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zawarte w niej wartości to średnia ważona najważniejszego parametru, jakim jest izolacyjność projektowa. Im wyższa wartość, tym mniejsze przenoszenie dźwięków przez strop, czyli jego lepsza dźwiękoizolacyjność oraz wyższy komfort użytkowania zakończonej inwestycji.

KOLOR ZIELONY - NAJLEPSZE PARAMETRY
KOLOR CZERWONY - NAJGORSZA AKUSTYKA

Głównymi elementami stropów gęstożebrowych są elementy prefabrykowane - pustaki i belki (żebra). W stropach MASTER mamy do czynienia z technologią nieco bardziej zaawansowaną niż w przypadku stropów gęstożebrowych typu TERIVA. Technologia sprężonego betonu bowiem znacznie poprawia parametry stropów gęstożebrowych. Mimo że zasada montażu tego rodzaju stropu jest bardzo zbliżona do TERIVY, ma jednak nad nią pewne przewagi.

SYSTEM STROPOWY MASTER

Technologia sprężonego betonu znacznie poprawia parametry stropów gęstożebrowych. Czym charakteryzuje się ta technologia, w jaki sposób jest wykorzystywana i jakie może przynieść korzyści nam - końcowym użytkownikom stropów?

Głównymi elementami stropów gęstożebrowych są elementy prefabrykowane - pustaki i belki (żebra). W stropach MASTER mamy do czynienia z technologią nieco bardziej zaawansowaną niż w przypadku stropów gęstożebrowych typu TERIVA. Mimo że zasada montażu tego rodzaju stropu jest bardzo zbliżona do TERIVY, ma jednak nad nią pewne przewagi.

Zanim o stropie, przyjrzyjmy się jednak samej technologii sprężania betonu - nie jest nowa, a historycznie za jej kolebkę uważa się Stany Zjednoczone, choć mniej więcej w tym samym czasie (końcówka XIX wieku) próby sprężania pojawiały się także w Europie. Ich celem było przede wszystkim wyeliminowanie wad żelbetonu, który ma niską odporność na zarysowania. Szczyt rozwoju tej technologii przypada jednak dopiero na lata powojenne drugiej połowy XX wieku.

Sprężanie betonu - kilka słów o technologii

Konstrukcje sprężone w budownictwie, to elementy, do których celowo wprowadza się siły wewnętrzne. Celem tego działania jest przeciwdziałanie efektom obciążeń zewnętrznych, czyli np. odkształceniom czy rysom. Technologia ta, umożliwiająca produkcję elementów znanych strunobetonowymi, sprawia, że materiały mają większą wytrzymałość w porównaniu z rozwiązaniami żelbetowymi. Strunobeton (czyli beton sprężony) zawiera zbrojenie w postaci drutów lub linek (tzw. strun) z wysokogatunkowej stali, które przed wylaniem masy betonowej zostają naprężone. Gdy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość, stopniowo odpręża się stalowe struny, a siły ze tych splotów przenoszone są na beton.

Strunobeton pozwala na tworzenie konstrukcji lżejszych, o większych rozpiętościach, a zarazem tańszych.

Jak to wpływa na strop i jaki ma związek ze stropem MASTER?

Technologia sprężania betonu dodaje stropom gęstożebrowym kilka plusów. Dzięki niej stropy te są mniej narażone na zjawisko klawiszowania przy dużych rozpiętościach. Są także zdolne do przenoszenia większych obciążeń. Zaletą stosowania belek sprężonych w stropach MASTER jest także większa wytrzymałość całej konstrukcji stropowej.

W odróżnieniu od TERIVY, przy rozpiętościach większych niż 4,5 m, w przypadku tego rodzaju stropu nie ma konieczności stosowania żeber rozdzielczych. Dzięki temu można pominąć gęste stemplowanie oraz deskowanie. Większa nośność belek sprężonych umożliwia też zmniejszenie liczby podpór montażowych podczas układania pustaków i wykonywania nadbetonu.

Sprężone belki stropowe mają kształt odwróconej litery T. Ich zastosowanie w stropach gęstożebrowych pozwala uzyskać mniejszą wartość ugięć stropu w porównaniu z TERIVĄ, a także większą wytrzymałość na występowanie zarysowań i klawiszowania. Ten rodzaj stropu można stosować zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej.

PRZYKŁADOWE REALIZACJE STROP MASTER

JAKIE MASZ TERAZ OPCJE?

POZNAJ INNE STROPY

Sprawdź, jaki jeszcze masz wybór

PORÓWNAJ STROPY

Porównaj ten strop z innymi systemami

WYCENIĆ STROP

Sprawdź, ile będzie kosztował Twój strop!

3 PROSTE KROKI DOWYCENY STROPU

Tylko kilka minut dzieli Cię od uzyskania bezpłatnej wyceny stropu dla Twojego domu.
Bezpłatnie, bezpośrednio od producenta!

wybierz firmę

Wybierz producenta z Twojej okolicy, dzięki czemu zredukujesz koszty transportu

wypełnij formularz

Wpisz podstawowe dane o inwestycji oraz załącz projekt domu, jeśli posiadasz

otrzymaj wycenę

Na podany adres e-mail otrzymasz wycenę stropu, bezpośrednio od producenta

PRZEGLĄD SYSTEMÓW STROPOWYCH

POZNAJ CECHY STROPÓW, JAKICH MOŻESZ UŻYĆ DO BUDOWY DOMU LUB INNEJ INWESTYCJI

Nowa generacja stropów gęstożebrowych. Jak Teriva, ale bez pustaków. Eliminuje wady Filigranu i Terivy.

Stropy gęstożebrowe Teriva to tak właściwie produkt pośredni pomiędzy monolitami, a prefabrykatami.

Lekki strop panelowy SMART to przede wszystkim bardzo szybki montaż oraz niska masa własna.

Filigran jest prefabrykowaną płytą stropową. Zmiana pomieszczeń wymaga przeprojektowania stropu.

Strop gęstożebrowy na belce sprężonej MASTER to technologia nieco bardziej zaawansowana niż Teriva.

Płyty strunobetonowe to redukcja czasu i kosztów. Głownie wykorzystywane przy dużych powierzchniach.

TOP