Parametry stropów. Jak wybrać strop dopasowany do własnych potrzeb?

/ / Aktualności
Jak wybrać strop?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Od tego właściwości zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort funkcjonowania. Oczywiście musi spełniać wymagania techniczne zapisane w projekcie, ale przy wyborze warto wziąć pod uwagę także inne parametry.

Po co jest strop?

Głównym i najważniejszym zadaniem stropu jest przenoszenie ciężarów – własnego oraz ścian działowych i elementów, które będą się znajdować we wnętrzu. Strop pełni także rolę oczywistą: podziału kondygnacji budynku czy dachu. Zapobiega utracie ciepła, przenikaniu dźwięków czy wody. Najprościej ujmując: strop jest jednocześnie sufitem i podłogą. W dodatku nie da się go wymieć. Musi więc spełniać najwyższe wymagania.

Jak wybrać strop? Co jest ważne w wyborze stropu? Kilka słów o poszczególnych parametrach stropu…

Jeśli jedną z najważniejszych funkcji stropu jest przenoszenie obciążeń, ważne jest by sam w sobie strop nie był zbyt ciężki. Ten parametry wpływa nie tylko na fakt obciążenia budynku, ale i na możliwość i szybkość montażu. Przykładowo, w przypadku lekkich płyt panelowych nie potrzeba ciężkiego sprzętu budowlanego – wystarczy lekki dźwig typu HDS oraz jedynie dwóch ludzi!

Skoro o montażu mowa… Jak w każdej dziedzinie życia, na budowie liczy się też czas. Wszystkim zależy na tym, by jak najszybciej wprowadzić się do wymarzonego domu. Czas montażu stropu jest jednak uzależniony od jego konstrukcji – te które wymagają zalewania betonem i podpierania wstrzymują dalsze prace na budowie o co najmniej trzy tygodnie. Jeśli chcemy zaoszczędzić ten czas, warto wybierać rozwiązania modułowe.

Dobry strop oczywiście musi być też wytrzymały. Dzięki temu w domu będziemy bezpieczni. Wytrzymałość stropu mierzy się badając jego odporność na obciążenia. Najlepsze rozwiązania są w stanie przenosić ciężar od 500 kilogramów do aż 4 ton na jednym metrze kwadratowym. Wytrzymałość zależy od wysokości konstrukcyjnej stropu, rozpiętości oraz średnicy zbrojenia.

Stropy muszą także spełniać jak najlepiej rolę funkcjonalną w codziennym życiu. Dlatego tak ważna jest izolacyjność akustyczna. Ten parametr odpowiada za dźwięki, które przedostają się między kondygnacjami budynku. Jeśli nie  chcemy wiedzieć co dzieje się w pokoju nad nami, lepiej zainwestować w strop o wysokim poziomie dźwiękoizolacyjności. Pamiętajmy o tej właściwości wybierając rozwiązanie dla siebie. I niech nas nie zwiodą tzw. niewielkie różnice. Zaledwie 3 dB dają nam bowiem dwukrotnie większy komfort akustyczny. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach…

Zatrzymywanie dźwięków to kwestia naszego komfortu, ale zatrzymywanie ciepła to już sprawa naszego… portfela. Jak pokazują badania, w domach jednorodzinnych całkowite straty ciepła wynoszą nawet 30%. A koszt ogrzewania w Polsce to ponad 70% wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych. Dlatego tak ważne jest by strop jaki wybierzemy, wykazywał właściwości termoizolacyjne i akumulował energię cieplną. To daje wymierne oszczędności!

Na zakończenie jeszcze jeden parametr, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dom to inwestycja wieloletnia, czasem nawet wielopokoleniowa. Materiały, z których go stworzymy powinny być najlepsze nie tylko z uwagi na ich trwałość, ale i wpływ na mieszkańców. Niestety faktem jest, że wszystkie produkty budowlane odznaczają się pewną promieniotwórczością. Naszym zadaniem, jako świadomych konsumentów, jest wybranie rozwiązań, które ten parametr będą miały jak najniższy.

POZOSTAŁE NOWOŚCI

TOP