STROP TERIVA GĘSTOŻEBROWY - CENA I INFORMACJE

STROP GĘSTOŻEBROWY TERIVA

  • NISKA WAGA POJEDYNCZYCH ELEMENTÓW
  • POWSZECHNA DOSTĘPNOŚĆ ELEMENTÓW
  • SZEROKI ASORTYMENT PUSTAKÓW
  • PRZESTARZAŁA TECHNOLOGIA
  • BARDZO SŁABA DŹWIĘKOIZOLACYJNOŚĆ
  • CZASOCHŁONNY MONTAŻ
  • MOŻLIWE ZARYSOWANIA I KLAWISZOWANIE

Stropy gęstożebrowe TERIVA to tak właściwie swoisty łącznik, produkt pośredni pomiędzy monolitami, a prefabrykatami. Nazywany często ogólnie stropem gęstożebrowym lub belkowo-pustakowym. Nazwa "gęstożebrowe" wzięła się od regularnie i często montowanych belek - żeber (odległość między nimi zwykle wynosi od 30 do 60 cm). W przypadku TERIVY żebra mają postać belek kratownicowych, których zbrojenie jest zabetonowane.

CZY AKUSTYKA STROPU JEST NAPRAWDĘ TAK WAŻNA?

Ten parametr odpowiada za dźwięki, które przedostają się między kondygnacjami budynku. Chyba nikt nie lubi, jak nam się skacze „nad głową”, dlatego lepiej zainwestować w strop o wysokim poziomie dźwiękoizolacyjności. Pamiętajmy o tej właściwości wybierając rozwiązanie dla siebie. I niech nas nie zwiodą niewielkie różnice. Zaledwie 6 dB daje nam bowiem podwojenie hałasu i dużo mniejszy komfort!

Dlatego prezentujemy tabelę, porównującą akustykę wybranych systemów stropowych, na podstawie niezależnych, profesjonalnych badań, wykonanych przez dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zawarte w niej wartości to średnia ważona najważniejszego parametru, jakim jest izolacyjność projektowa. Im wyższa wartość, tym mniejsze przenoszenie dźwięków przez strop, czyli jego lepsza dźwiękoizolacyjność oraz wyższy komfort użytkowania zakończonej inwestycji.

KOLOR ZIELONY - NAJLEPSZE PARAMETRY
KOLOR CZERWONY - NAJGORSZA AKUSTYKA

Stropy gęstożebrowe TERIVA to tak właściwie swoisty łącznik, produkt pośredni pomiędzy monolitami, a prefabrykatami. Nazywany często ogólnie stropem gęstożebrowym lub belkowo-pustakowym. Nazwa "gęstożebrowe" wzięła się od regularnie i często montowanych belek - żeber (odległość między nimi zwykle wynosi od 30 do 60 cm). W przypadku TERIVY żebra mają postać belek kratownicowych, których zbrojenie jest zabetonowane.

STROP GĘSTOŻEBROWY TERIVA

Stropy gęstożebrowe TERIVA to tak właściwie swoisty łącznik, produkt pośredni pomiędzy monolitami, a prefabrykatami. Nazywany jest też często ogólnie stropem gęstożebrowym lub belkowo-pustakowym. Nazwa "gęstożebrowe" wzięła się od regularnie i często montowanych belek - żeber (odległość między nimi zwykle wynosi od 30 do 60 cm, sporadycznie 90 cm). W przypadku TERIVY żebra mają postać belek kratownicowych, których zbrojenie jest zabetonowane.

Na gotowy strop TERIVA składa się kilka elementów:

  • kratownice belek stropowych,
  • pustaki betonowych,
  • beton, którym uzupełniane są przestrzenie już na budowie.

 

Montaż Terivy krok po kroku

W TERIVIE najczęściej stosuje się pustaki keramzytobetonowe lub pustaki z betonu komórkowego. Po ułożeniu żeber, między nimi układa się pustaki. Na tej konstrukcji wylewa się tzw. nadbeton, czyli kilkucentymetrową warstwę betonową. W przypadku rozpiętości stropu powyżej 4,5 m, trzeba wykonać tzw. żebra rozdzielcze, które są układane poprzecznie do żeber stropu. Robi się to po to by uniknąć zjawiska klawiszowania, czyli pękania sufitu wzdłuż belek. Przy tym zabiegu konieczne jest stemplowanie, czyli podparcie stropu od spodu. Te podpory muszą pozostać przez co najmniej trzy tygodnie, a przez co najmniej 28 dni nie można też stropu nadmiernie obciążać (podpierać kolejnej kondygnacji, składować na nim ciężkich materiałów itp.). Dopiero po tym czasie beton osiągnie pełną wytrzymałość. To co także jest istotne to fakt, że pod belkami stropowymi nie mogą znajdować się bezpośrednio ściany działowe - trzeba je budować tak, by kończyły się kilka centymetrów pod stropem. Szczelinę tę wypełnia się dopiero na etapie tynkowania.

Wady i zalety Terivy

Ten rodzaj stropu może być stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Najczęściej TERIVĘ spotykamy na budowach domów jednorodzinnych. Na rynku dostępne są różne odmiany TERIVY, które różnią się np. nośnością, rozstawem belek czy rozpiętością.

Porównując ten rodzaj stropu do innych, możemy wskazać jego wady i zalety. Stropy gęstożebrowe typu TERIVA są lepsze od monolitycznych, ponieważ są nieco łatwiejsze w montażu. Część elementów konstrukcyjnych trafia na budowę prosto z fabryki - jak np. pustaki czy belki ze zbrojeniem. Niska masa tych elementów powoduje, że można je układać ręcznie. Popularność TERIVY wpływa też pozytywnie na jej dostępność.

Jest jednak także i druga strona medalu. Powszechna dostępność nie wpływa pozytywnie na jakość materiałów - niestety często za produkcję tego rodzaju stropu biorą się firmy, które niewiele wiedzą o stropach. Łatwość montażu z kolei może być zgubna w przypadku tzw. fachowców od wszystkiego. A jakość stropu jest tutaj bezpośrednio uzależniona od staranności, wiedzy i doświadczenia ekipy montującej. Tego rodzaju stropu praktycznie nie da się też wykonać w przypadku nieregularnych, skomplikowanych projektów. Są także podatne na klawiszowanie, a ich izolacyjność akustyczna jest znacznie gorsza od większości innych rozwiązań stropowych.

PRZYKŁADOWE REALIZACJE STROP TERIVA

JAKIE MASZ TERAZ OPCJE?

POZNAJ INNE STROPY

Sprawdź, jaki jeszcze masz wybór

PORÓWNAJ STROPY

Porównaj ten strop z innymi systemami

WYCENIĆ STROP

Sprawdź, ile będzie kosztował Twój strop!

3 PROSTE KROKI DOWYCENY STROPU

Tylko kilka minut dzieli Cię od uzyskania bezpłatnej wyceny stropu dla Twojego domu.
Bezpłatnie, bezpośrednio od producenta!

wybierz firmę

Wybierz producenta z Twojej okolicy, dzięki czemu zredukujesz koszty transportu

wypełnij formularz

Wpisz podstawowe dane o inwestycji oraz załącz projekt domu, jeśli posiadasz

otrzymaj wycenę

Na podany adres e-mail otrzymasz wycenę stropu, bezpośrednio od producenta

PRZEGLĄD SYSTEMÓW STROPOWYCH

POZNAJ CECHY STROPÓW, JAKICH MOŻESZ UŻYĆ DO BUDOWY DOMU LUB INNEJ INWESTYCJI

Nowa generacja stropów gęstożebrowych. Jak Teriva, ale bez pustaków. Eliminuje wady Filigranu i Terivy.

Stropy gęstożebrowe Teriva to tak właściwie produkt pośredni pomiędzy monolitami, a prefabrykatami.

Lekki strop panelowy SMART to przede wszystkim bardzo szybki montaż oraz niska masa własna.

Filigran jest prefabrykowaną płytą stropową. Zmiana pomieszczeń wymaga przeprojektowania stropu.

Strop gęstożebrowy na belce sprężonej MASTER to technologia nieco bardziej zaawansowana niż Teriva.

Płyty strunobetonowe to redukcja czasu i kosztów. Głownie wykorzystywane przy dużych powierzchniach.

TOP